Cepli Dosya

cepli dosya kisiyeozelkartvizit

İş dünyasının hangi sektöründe olursa olsun firmalar arasında çok güçlü bir rekabet vardır. Her geçen gün de bu rekabet artarak devam ediyor. Bu yüzden tüketicilere ulaşmak, onları etkilemek, marka bilinirliğini arttırmak için çok çeşitli yollar deneniyor. Reklama çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Üstelik reklam araçlarında tüketiciler eskiye nazaran çok daha farklı özellikle arıyorlar. Bunların başında işlevsellik geliyor. Yeni tüketiciler hiçbir reklam ürününü, çok özel tasarımlar olmadığı taktirde, alıp bir yerlerde süs için sergilemiyorlar. İşlerine yaramasına, bir ihtiyaçlarını karşılayabilmesine özen gösteriyorlar. İşte tam da bu noktada cepli dosya ürünleri devreye girerek büyük bir ihtiyaca karşılık veriyor.

Cepli dosya baskı çeşitleri son derece pratik kullanıma sahip… Bu yüzden de hemen her sektörde rahatlıkla kullanılabiliyor. Hatta çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Firmalar müşterilerine hediye edecekleri bu ürünlerle onların büyük bir ihtiyacını karşılıyor ve kağıt kullanılan her işlerinde dosyaları kullanabilmelerine olanak tanıyor.

Cepli dosya çeşitleri aynı zamanda kurumların kendi içerisinde de kullanılabiliyor. Sadece tanıtım amaçlı kullanılmanın dışına çıkarak aynı zamanda müşterilerine teklif verirken de kullanılabiliyor. Evrakların derli toplu olmasını sağlarken kaliteli cepli dosya baskı çeşitleriyle sunumlarda da rahatlıkla yer verilebiliyor.

kisiyeozelkartvizit markanıza,ozel

Daha önceleri standart bir ölçü ve baskıda bulunan cepli dosyalar son yıllarda büyük bir değişim geçirmiş, klasik tasarımların haricinde firmaya özel tasarımlara yer verilmeye başlanmıştır. Firmamız güçlü altyapısı ve donanımları ile her türlü dosyayı sizin için hazırlayabilmekte. Dilediğiniz modellerimiz arasından seçim yapabilir ya da kendi beğendiğiniz modelin firmamız tarafından baskılanıp kurumunuza özel üretilmesini talep edebilirsiniz. Uzman ekibimizle birlikte bizler istediğiniz tasarımları sizler için hazırlayabiliyor, üretim süreçlerinin her aşamasında sizlere detaylı bilgi veriyoruz. Kağıt bilgileri, baskı teknikleri gibi her detayı onayınıza sunuyor, taleplerinize göre her bütçeye uygun cep dosyalar oluşturabiliyoruz. Birinci sınıf baskı teknikleri uyguluyor, model ve renk açısından hiçbir sınırlandırmada bulunmuyoruz. Sürecin sonunda istediğiniz cepli dosyaları tam da istediğiniz gibi karşınıza çıkarıyoruz. Gerek kendi kurumunuzun içerisinde personelleriniz tarafından kullanılabilecek gerekse müşterilerinize hediye ederek gönüllerini mest edebileceğiniz çözümler geliştiriyoruz.

kisiyeozelkartvizit hızlı iletisim

1- Cepli Dosya Nedir?

Cepli dosya, aynı zamanda sunum dosyası olarak da bilinir. Kurumsal firmaların sunumlarını ya da tekliflerini ilettikleri dosyalardır. Tekliflerin, kartvizitlerin, katalogların, broşürlerin ve diğer bütün tanıtım araçlarının aynı anda müşteriye sunulmasına imkân verdiği için her noktada kolaylık sağlar. Kullanım amacına ve türüne göre farklı tasarımlarda, ebatlarda hazırlanabilen kapaklı dosya çeşitlerinin hazırlanmasında parlak ya da mat kuşe kağıt kullanılır. Cepli dosya baskılarında daha çok 250 ya da 350 gram arasında kuşe kağıt kullanılır. Bunun yanında cepli dosya tasarımlarında çeşitli notalara dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde tasarımlar fiyaskoyla neticelenebilir.

cepli dosya nedir

Cepli dosya tasarımlarında kapak çok önemlidir.

Müşteriler dosya tasarımlarını ilgi çekici veya çarpıcı bulmadığı sürece markanıza yönelmeleri, markanız hakkında daha fazla bilgi almak istemeleri olanaksızdır. Tasarımın başarılı olabilmesi için karmaşık desenlerden, karmaşık imgelerden uzak durmak gerekir. Tek bir görsel çarpıcı bir görsel ya da logo, çok sayıdaki kolaja kıyasla çok daha şık bir etki oluşturur. Saha sade tasarımlar daha çarpıcı olur. Yine cepli dosya tasarımında çok fazla görsel kullanımı, markanızın, logonuzun geri planda kalmasına yol açar. Eğer birden fazla görsel kullanacaksanız birisini ana görsel olarak belirlemeniz, diğerlerini bunun tamamlayıcısı olarak kullanmanız gerekir. Bu sayede göz yormayan, çok karmaşık olmayan bir görünüm, daha sade bir tasarım ortaya çıkabilir.

kapaklı dosya 1024x693

Cepli dosya tasarımlarında en önemli detaylardan birisi renklerdir. Dosyanızı sunduğunuz kişinin ilk dikkatini çekecek olan renklerdir. Bu yüzden her rengin ne anlama geldiği bilinmeli, ona göre seçim yapılmalı ve sektörünüze, hizmetlerinize en uygun renk tercihleri yapılmalıdır. Renklerin birbiriyle uyumlu olması verilen mesajın netliğini ve kurumsal ciddiyeti daha rahat ifade eder.

Cepli sunum dosyaları matbaa çalışmalarında yapılan en büyük hatalardan birisi etkileyici bir tasarımın düşük kalitede bir kağıt üzerine basılmasıdır. Bunun önüne geçmek için cepli dosya tasarımlarında kaliteli kağıtlar kullanılmalıdır. Üstelik cepli dosyalar geniş işlevlidir ve bu işlevlerini yerine getirebilmesi için dayanıklı ve sağlam olmaları gerekir. İçerisine konulan kağıtları, antetli kağıtları, sunum belgelerini, CD’leri ve diğer bütün materyalleri dış etkenlerden koruyabilecek üzere tasarlanmaları icap eder. Bu yüzden de cepli dosya tasarımlarının sıradan kağıtlar yerine daha kalın, daha dayanıklı kağıtlar üzerine basılmasında fayda vardır.

kapaklı dosya tasarımları

Cepli dosya tasarımları müşterilere tanıtım yapmak amacıyla verilir. Bu yüzden dosyanız üzerinde kurumunuza, şirketinize ait çeşitli bilgilerin yer almasını tercih edebilirsiniz. Adres, telefon numarası, faks numarası, e-posta adresi, web sitesi adresi gibi bilgiler en fazla tercih edilenlerdir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, bilgilerin kısa ve öz şekilde dosyada yer almasıdır. Gereksiz bilgiler ile doldurmanız karşı tarafta olumsuz bir etki yapacak, yoğunluk içinde kaybolma riski doğuracaktır. Yine iletişim bilgileri gibi detayların ön kapakta değil de arka kapakta yer alması gerekir.

Cepli dosyalarda baskıların tamamına başlanmadan bir numune ile tasarımın baskıya dönüşümünün nasıl olacağını görmekte fayda var. Bu yüzden çok sayıda basılmadan önce bir adet örnek bastırmak sağlıklı olacaktır. Bu sayede gözünüzden kaçan detayları fark edebilir, dilerseniz daha farklı renkler, kağıt türleri tercihinde bulunabilirsiniz.

2- Cepli Dosya Ölçüleri

Cepli dosya boyutu içerisine konulacak kağıtların ya da diğer ürünlerin boyutlarına göre değişir. Standart cepli dosya ölçüleri 44×31 cm olup isteğe göre özel ölçüler de yapılabilir. Standart cepli dosyalar içerisine A4 kağıdı konulacak şekilde tasarlanır. Bunun nedeni bu boyutun kırtasiye ürünlerinde en çok tercih edilen boyutlar olmasıdır.

cepli dosya ölçüleri 1024x576

Bunun dışında 66×33 cm gibi özel cepli dosya tasarım ölçüleri de tercih edilebilir. Bu, hizmet verdiğiniz sektörle, hedef kitlenizle yakından alakalıdır. Çeşitli alanlarda kullanılan sunum ürünleri çok daha farklı boyutlarda olduğu için o alanlara hitap edebilmek için doğru ölçüleri bulmanız gerekir. Firma olarak cepli sunum dosyası ölçüleri konusunda hiçbir sınırlandırma yapmıyoruz. Standart ölçülerde, boyutlarda üretimleri çok daha hızlı yapabildiğimiz gibi özel ölçü taleplerinizi de başarıyla karşılıyor, ihtiyacınız olan en doğru ürünlere sahip olmanızı sağlıyoruz. Uzman personelimizle birlikte süreci baştan sona sizlerin bilginiz dahilinde ilerletiyor, sonunda tam da istediğiniz görsellikte, istediğiniz ölçülerde cepli dosya baskılarının ortay çıkmasını sağlıyoruz. Ölçülerimiz açık şekilleriyle hesaplanmakta olup cepler de kişisel isteklere göre yapılabilir. İstekleriniz doğrultusunda hazırlanan bölmelere kartvizitlerinizi, tanıtım CD’lerinizi rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Bu da müşterilerinize bütün hizmetlerinizin daha kolay ulaştırılmasını sağlar.

3- Cepli Dosya Fiyatları

Cepli karton dosya fiyatları son derece değişkendir. Baskı esnasında kullanılacak kağıdın özellikleri, kağıdın tek yönlü ya da çift yönlü baskı yapılıp yapılmaması, dosya ölçüleri, detaylı özellikleri cepli dosya baskı fiyatları üzerinde etkilidir. Özellik olarak parlak selefon, ön renkli baskılı, içi renksiz, mat selefon kaplama, selefonsuz, kabartma lak, ön ve arka parlak renkli baskılı, içi renkli renksiz seçenekler kullanılabilir. Bunların her birisi kapaklı cepli dosya fiyatları üzerinde belirleyici olur. Kağıt kalitesi olarak farklı seçenekler kullanılabilir. Bu noktada kağıtların klasik kağıtlara nazaran daha sağlam ve daha kalın olması gerekir. Bu sayede ürünleriniz daha kullanışlı, içerisine konan ürünleri koruyabilir nitelikte olur. Elbette kağıt kalitesi, kağıt gramajı arttıkça fiyat da artar.

Farklı Ölçü, Adet ve Kağıt Gramajları için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Cepli dosya çeşitleri arasında en çok tercih edilen A4 boyutudur. A4 cepli dosya fiyatları da yukarıda belirttiğimiz değişkenlere göre belirlense de diğer ebatlara göre daha uygun fiyatlıdır. Yine standart tasarımlar ile özel tasarımlar arasında da fiyat farkı olur. Örneğin bazı firmalar ön kapakta lazer kesin pencere olmasını ve içerideki ürünün pencereden görünmesini isteyebilir. Bu tür özel tasarımlar cepli sunum dosyası fiyatları üzerinde belirleyici olur. Hemen bütün kırtasiye ve matbaa ürünlerinde olduğu gibi baskı adedi de cepli dosya fiyatları üzerinde etkilidir. Baskı adedi arttıkça birim başı fiyatlandırma düşer. Bu yüzden bizler ileriye dönük ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak siparişlerinizi vermenizi, baskı sayınızı arttıracak daha fazla avantaj yakalamanızı öneriyoruz.

kapaklı dosya şablonu

Firma olarak kaliteyi uygun fiyatla taçlandırmak için yola çıktık. Kurucu ilkelerimiz doğrultusunda birinci sınıf malzemeler kullanarak ürettiğimiz cepli dosya ürünlerimizi aynı zamanda en uygun fiyat avantajlarıyla sunmaya çalışıyoruz. Piyasa koşullarında avantajlı fiyatlarla hizmet verdiğimiz için tarafımızdan teklif almadan sipariş vermemenizi öneriyoruz.

4- Cepli Dosya Örnekleri

Cepli dosya tasarımlarında kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken hususlardan birisi tasarımın sizi ve kurumsal evraklarınızı taşıması gerektiğidir. İçerisinde yer alacak malzemelerin kalınlığına göre dosyanın sırt genişliğine yer verilmesi gerekir. Sırt genişliğinin, yani körüklü olmasının işlevsellikle doğrudan ilişkisi vardır. Yine sırt kalınlığı arttıkça fiyat artabilir; fakat işlevselliği ile benzerlerinden çok daha öne çıkan modellere sahip olabilirsiniz. Örnekler arasında Kraft cepli dosya çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bunlar istenen ölçüde ve kalınlıkta geliştirilebilir ve her baskı rahatlıkla yapılabilir. Daha sade ve daha doğal bir görünüm vermesiyle öne çıkar.

cepli dosya tasarımı

Eğer cepli dosyalarınızın çok daha kaliteli olmasını, daha dayanıklı olmasını isterseniz tercihiniz plastik cepli dosya çeşitleri arasından da kullanabilirsiniz. Tamamen plastik ya da çeşitli detayları plastik olan modeller estetik olarak hoş duracakları gibi kalite olarak da daha üst segmenttedir. Baskı malzemesi olarak kuşe cepli dosya çeşitlerinden yan da tercihlerinizi kullanabilirsiniz. Standart üretimlerimizde tercihimiz mat ya da parlak kuşa kağıttır. Bunlar orta kalitede ve her baskıyı yapmaya elverişli ürünlerdir. Ayrıcalık yaratmak ve daha farklı cepli dosyalara, daha özel tasarımlara sahip olmak istiyorsanız özel kağıt talebinde bulunabilirsiniz.

örnek cepli dosya

Cepli dosyalar standart halleriyle A4 boyutundadır. Dolayısıyla A4 cepli dosya çeşitleri her zaman en faza ihtiyaç duyulan ve en fazla tercih edilen ürünlerdir. Bunların katlamalı şekilde içerisine A4 kağıdının girebileceği ölçülerde yer alır. 23×32 cm bunun için standart ölçüdür. 30 adet A4 kağıdına kadar rahatlıkla alabilir. Fakat daha fazla kağıt girdiğinde kalınlık artacağı için şişkinlik yapma ihtimali doğar. Şişkinlik yapmaması için sırt kalınlığının arttırılması gerekir. Standart cepli dosyalarda yarım santim olan sırt kalınlığı, özel boyutlu cepli dosyalarda değişmektedir.

cepli dosya örnekleri

A4 kağıt ebatları dışında en çok tercih edilen ebatlar A5 ebatlarıdır. Daha küçük ve daha minimal ölçülerde yer alan A5 cepli dosya örneklerinde de dosyanın içerisine bir A5 kağıdı rahatlıkla girip çıkabilecek ölçüler bulunur.

5-Cepli Dosya Tasarım Şablonları

Cepli dosya tasarımı her zaman şablon oluşturmanın en temel evresidir. Tasarım yapılırken gerekli noktalara dikkat edilmeli ve işveren ile sürekli iletişim halinde olunması gerekir. Günümüzde mail, akıllı telefon gibi araçlar bunu çok daha kolaylaştırmış, her an sürecin detaylarını karşılıklı paylaşma, fikir alışverişi yapma imkânı doğmuştur. Bu sayede tasarımlar tam da istenen halleriyle, istenen renklerde, dokularda, detaylarda olabiliyor.

cepli dosya template 1024x673
cepli dosya template 1024x673

Cepli dosya tasarımı vektörel olarak yapılmakta, bu sayede milimetrik detaylara sahip tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Cepli dosya vektörel ölçümler sayesinde binlerce baskıda dahi aynı ölçü ve aynı standartlar yakalanabiliyor. Kurumsal her detay rahatlıkla işlenip ölçülendirilebiliyor. Cepli dosya tasarımlarında en önemli noktalardan birisi bıçak izidir. Cepli dosya bıçak izi bir kesim aşamasında sınırların bilinmesini, ayırt edilmesini, bir şablon olarak daha önceden belirlenmesini ifade eder. Özel kesim gerektiren tasarımların tasarım aşamasından sonra kesim ve kırım yerlerinin hesaplanarak kesim için en uygun koşullara getirilmesidir. Baskıdan sonra özel bıçaklar ile kesme işlemi yapılır ve kırım yerlerinden ürünler kırılır.

cepli dosya tasarım şablonu 1024x673
cepli dosya mockup 1024x683

Bundan önce kesim ve kırılma noktalarını belirleyen kişi farklı şablonlarda bunu hazırlar. Üretimden sonra da bıçak izinden kırılmalar geçekleşir. Belirli ölçülere ve boyutlara göre yapılan kesim işlemlerinde bıçak izi için özel bıçaklar kullanılmakta, istenen kesin sonuçlarının çok daha rahat alınabilmesi sağlanmaktadır.

Mockup ya da mock-up, broşür, kartvizit, katalog gibi basılı işlerde kurumsal kimlik oluşturmada bir tasarımın uygulanacak alanda, yüzeyde, modelde nasıl görüneceğini oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Metin kullanımı, görseller, renkler, tipografi ve diğer grafik elemanları mockup’ta temel fonksiyonların etkileşimi için büyük önem taşır.

Cepli dosya mockup süreci prototiplerden önceki son aşamadır ve burada tasarımın her yönüyle nasıl duracağı, nasıl görüneceği ortaya çıkar. Firmamız geliştirme ekibi sürecin sonunda kullanıcılara sunulacak öğeleri mockup’larla desteklerler. Bu sayede gözden kaçacak yanlış anlaşılmaların, oluşacak soru işaretlerinin, fonksiyon eksikliklerinin önüne geçilir. Gereksiz zaman kaybı ve maliyetler önlenmiş olur. Bu da üretim sürecinin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Tasarım ekibimiz özel programlar gerektiren bu aşamada son derce başarılı olup temel görselleri uyarlayarak beğeninize sunma konusunda yetkindirler.

6- Cepli Dosya Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kapaklı dosya nasıl yapılır diye merak edenler için bu konuda hiçbir sınıra bağlı kalmanıza gerek yok. Yaratıcı çözümler ile başarılı işlere imza atabilirsiniz. Ya da tarafımızdan hayallerinizdeki cepli dosya tasarımlarını gerçeğe dönüştürmemizi isteyebilirsiniz. Tasarımlarımız tamamen sizlerin kurumsal kimliğinize özel olarak gerçekleştirilir. Hizmetlerimizin içeriğinde arka, ön yüz ve iç sayfa şablonlarının hazırlanmaları, dijital ortamda baskı öncesi ön izlemelerin yapılması, kaynak dosyasının tesliminin yapılması, tasarımdan sonra hazırlanan tasarımın baskısının yapılması yer alır. Bütün süreç sizlerin bilgisi dahilinde ilerleyerek her aşamada ekleme, değiştirme yapma fırsatı tanınır. Baskıya geçmeden önce mockup ile görsel, tarafınıza iletilip ve onayınız beklenir. Bütün bunlar en seri şekilde yapılır.

Kaynak dosyalarının tarafınıza teslimi çeşitli şablonlar halinde yapılır. Bu şablonlar, ürün tasarımlarının daha kolay bir şekilde yapılması için oluşturulmuş olup özel kullanım becerileri gerektirir. Psd (Adobe Photoshop) ve ai (Adobe Illustrator) formatları bu alanda en sık kullanılanlardır. Cepli dosya yapımı ai sayesinde farklı ölçüler rahatlıkla yakalanabilmekte, milimetrik hesaplar ile şablonlar oluşturulup bütün detaylar ayrıntılı görülebilmektedir. Benzer şekilde cepli dosya psd şablonunda da tasarımlar şablon ölçüleri kullanılarak yapılabilmektedir. Taşma payları korunmakta, görseller rahatlıkla kaliteli baskı alınacak hale getirilmektedir.

Firma olarak dilediğiniz görseli istediğiniz ölçülerde hazırlıyor, tasarım programlarında markanıza çağrışım yapacak, kurumsal kimliğinize katkı sağlayacak çözüler geliştiriyoruz. Doğal reklam aracınız ve reklam yüzünüz olacak yeni nesil, birinci sınıf kalitede cepli dosya tasarımlarını özgün şekilde ortaya koyuyoruz.

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

kisiyeozelkartvizit ofis

İstediğiniz cepli dosya tasarımını sizin için hazırlayabilir, üretim süreçleri, kağıt bigileri ve baskı teknikleri hakkında detaylı olarak sizi bilgilendirebiliriz. Talebinize göre her bütçeye uygun cepli dosyalar sunabiliyoruz.

Kisiyeözelkartvizit Ekibi

Bloknot

Sizlerin de bildiği gibi söz uçar, yazı kalır. Hayatın her alanında bazı durumlarda not almak gerekir. Bir şeyleri yazılı olarak kaydetmek, ilerleyen zamanlarda işimizi daha kolay hale getirir. Bu nedenle evde, okulda, iş yerinde,…